Kdo by neměl rád rajčata? Kromě toho, že jsou chutná, obsahují hodně vitamínu C a lykopenu, který posiluje náš imunitní systém a předchází různým onemocněním.

Lykopen je vzácný antioxidant, který dává rajčatům červenou barvu. Nachází se také v mrkvi, guave, papáji a v červeném melounu.

Jak ovlivňuje lykopen z rajčat naše tělo

Tento silný antioxidant účinně bojuje proti volným radikálům v těle. Mnohé studie potvrdily, že výrazně snižuje riziko rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění.

Lykopen také oddaluje proces stárnutí a neutralizuje škodlivé účinky UV záření.

Tato skvělá nutriční látka byla předmětem mnoha studií, které potvrdily, že dokáže výrazně snižovat riziko rakoviny prostaty o 50%. Některé studie také ukazují, že lykopen bojuje proti rakovině kůže, plic a jícnu.

100 g zralých rajčat obsahuje 3,3 až 7,1 mg lykopenu, rajčatová šťáva obsahuje až 150 mg lykopenu na 1 litr.

Podle odborníků potřebujeme jen 30 mg tohoto antioxidantu. Rajčata jsou skvělou volbou, jak jej získat.

Namísto toho, abyste je kupovali každý den v obchodě, doporučujeme vypěstovat si vlastní. Je to poměrně zábavný a přitom jednoduchý proces, který vám poskytne nevyčerpatelný zdroj této plodiny.

Dnes vám ukážeme, jak si vypěstujete vlastní rajčata v 2 litrové (nebo 1,5 litrové) plastové láhvi. Jinými slovy, nedostatek prostoru již není výmluvou.

Vypěstujte si vlastní rajčata – strana 2