Úklid kuchyně mnozí z nás vnímají jako práci spíše za trest. Kde se v bytě nachází více mastnoty, připáleného nádobí a dalších spotřebičů, které dostávají každý den pořádně zabrat.

Shromáždili jsme pro vás 10 geniálních tipů, triků a rad, jak udržet kuchyni zářivě čistou bez námahy a drhnutí.

Digestoř

Zanesený filtr z digestoře vyčistíte za 15 minut. Stačí, když ho jednoduše namočíte do roztoku soli, vody a kyseliny citrónové – v 1 litru vody rozpustíme 4 lžíce soli a 3 lžičky kyseliny.

Pokud je mastnota až příliš odolná, přendejte nádobu s tekutinou a částí digestoře na sporák a nechte chvíli vařit. Špína půjde dolů jedna-radost.

Připálený hrnec

S tím vám perfektně pomůže obyčejné živočišné uhlí. Pár tablet rozdrťte na prášek a ten nasypte do hrnce a necháme působit 15-20 minut. Pak přilijeme studenou vodu a ještě 30 minut necháme působit. Následně hrnec už jen omyjte jako ostatní nádobí. Uvidíte sami, jak jednoduše se bude špína odlepovat od povrchu.

Vařečky a dřevěné nádobí

Do lavoru nebo umyvadla nalijte vodu, přidejte ocet a nechte to v této lázni namočené 2-3 hodiny. Dřevěné nádobí bude jako nové. Tuto proceduru je pro životnost dřevěného nádobí dobré opakovat jednou za měsíc.

Konec zápachu v ledničce

Stačí, když ledničku vytřete směsí vody a octem – smíchané v poměru 1: 1. Vytřeme, necháme vyvětrat a můžeme opět dovnitř uložit všechny potraviny, po zápachu nebude ani stopy.

Pokud jste v ledničce zapomněli zkažené jídlo a zápach je skutečně velký, namísto octa použijte amoniak. Nezapomeňte však ledničku pak nechat vyvětrat alespoň 12 hodin.

článek pokračuje na další stránce…