Země, kde mají léky a vzdělání zdarma, kde není jediný McDonald’s a domy se nezamykají

V našem světě, hustě protkaném zločinem, prospěchářstvím, konflikty a dalšími negativními záležitostmi, si nelze představit, že by to mohlo být jinak. Existuje však jedna země, jejíž životní podmínky lze považovat za utopii.

Tato země se nazývá Island. Je málo známá a asi není tak populární jako jiné státy. Ale určitě si zaslouží větší pozornost − a zde jsou důvody proč.

Spolu s krizí v roce 2008 došlo na Islandu k revoluci. Zatímco ve všech zemích bankám, které tuto krizi vytvořily, pomohli, zde zaujali jiný postoj. Všechny banky byly znárodněny a organizátoři krize byli zatčeni.

Byla napsána nová ústava, plně zaměřená na blaho lidí. V tuto chvíli se evropské země snažily Island ovlivnit, aby žil podle pravidel, které ony diktují. Spojené království a Nizozemsko mu také hrozily ekonomickými sankcemi a dokonce úplnou izolací. MMF slíbil, že této vládě neposkytne pomoc. Island však stál na svém. A teď obyvatelům této země závidí všichni Evropané.

Na Islandu žije pouze 332 529 obyvatel. Všichni občané se dobře znají, takže když odjíždíte, není třeba zamykat dveře domu nebo vyndávat klíčky ze zapalování v autě. Děti tu snadno můžete nechat před kavárnou nebo obchodem bez dozoru.

Po rozchodu nebo rozvodu zůstávají bývalí milenci v dobrých vztazích a nadále komunikují, protože všichni jejich přátelé nebo kamarádi jsou společní. Na Islandu není žádná restaurace rychlého občerstvení McDonald’s, poslední z nich byla zavřena v roce 2008.

Potravinové preference Islanďanů se liší od našich. Například z jejich oblíbené pochoutky se Evropanům zvedá žaludek. Tento pokrm se nazývá „hákarl“ — zatuchlé maso žraloka. Zní to chutně, že?

A tady je ještě několik zajímavých informací o Islandu:

1. Islanďané velmi rádi čtou a jsou považováni za největší čtenáře na světě.

2. Pokud v kavárně nebo restauraci požádáte o vodu, nemusíte za ni platit. Natočí vám ji z vodovodu, ale nemusíte se bát. Je naprosto nezávadná a dokonce užitečná. Do vodního řadu přichází voda z místních horkých pramenů.

3. Při podání žádosti o zaměstnání není třeba doporučující dopis z bývalého pracoviště. Islanďané prostě navzájem věří svým slovům a v žádném případě nebudou kontrolovat informace, které dostali.

4. Island je jediná země na světě, kde obyvatelé hlasují online.

5. Tato země je považována za velmi konzervativní, místní se chovají zodpovědně k institutu manželství a rodinnými tradicím. Zároveň jsou však tolerantní a uctiví, takže legalizace manželství osob stejného pohlaví zde byla přijata naprosto klidně.

6. V současné době je v této zemi dobře rozvinutý turistický ruch, počet turistů roste každým rokem a je dvakrát větší než počet obyvatel.

7. Island nemá armádu. Pokud chce některý z obyvatel nastoupit vojenskou službu, může se zapojit do norské armády v rámci smlouvy mezi oběma zeměmi.

8. Všechny školy a další vzdělávací instituce jsou zdarma.

9. Na Islandu nejsou žádné soukromé kliniky, protože prostě nejsou potřeba. Státní nemocnice poskytují obyvatelstvu špičkové lékařské služby.

10. V této zemi se využívá centralizované zásobování teplem, ale hlavně – obyvatelům je poskytováno zdarma.

Island patří každoročně mezi deset zemí s nejvyšší životní úrovní!

Taková je malá, úžasná země Island. Podělte se o své názory v komentářích!

17 KOMENTÁŘE

 1. Vláda Islandu skutečně učinila vše pro lidi, co slíbila a ještě víc…, nepodlehla nátlakům a výhruškám Evropské únie a podobným přisluhovačům a jak vidět, lidi se prostě mají co nejlépe. Žádná korupce není potřeba, můžeme v tomto jenom jim závidět, ale protože to vše ustáli, tak jim to ze srdce přejeme.

 2. Hodně nepřesný článek… Zdarma jsou léky zachraňující život, ostatní jsou placené; a pokud se překročí nějaká částka, jsou slevy. Školy základní a střední zdarma, nevím jak státní vysoké školy. Soukromé jsou placené. Domy a auta v Reykjaviku se zamykají, mimo Reykjavík to ještě jde… Bankéři sice byli zatčení, snad čtyři i postaveni před soud, ale jelikož krize byla celosvětová, tak soudy je všechny pustily na svobodu. “…zodpovědně k institutu manželství…” – to je k popukání smíchem: nevěra je tu na denním pořádku. Řekl bych, že v ČR jsme na tom pomalu lépe. Počet turistů byl loni isminásobek, dvakrát větší byl v roce 2014. Teplo už není zadarmo, ale je tak levné, že to nikdo neřeší.

 3. Skoro jako ráj na zemi. Až na depresivní počasí. Počasí na Islandu je extrémně proměnlivé. Prší téměř co druhý den. A fouká tam téměř nepřetržitě silný vítr. Island by se podle mně měl přejmenovat z Iceland (země ledu) na Windland (země větru!)

 4. Nemám slov, jenom pocit… Proč je to tak těžké…. a věřím, že jednou jako jedna planeta, jedno Lidstvo TAM dospějeme. Máme to v sobě jako maják, jako touhu… Je to v nás při rozené, je to LIDSKOST, tam jdeme a hloubce to všichni cítíme, VÍME, toužíme po domečcích se zahrádkou, hodnými sousedy, děti si spolu hrají a nikde žádní žebráci a zlí pánové…. Všichni po tom toužíme, máme to v sobě, i zločinec touží po lidské teplé dlani.
  Tedy mám slovo a možnou odpověď. Lidskost. Pojďme následovat LIDSKOST a dojdem TAM 🙂
  P. S. Víte, že na Islandu většina Lidí věří na skřítky? 🙂

 5. Je to.opravdu nádherná země.Byla jsem tam asi týden.
  Můj manžel byl dán a až do 1942 patřili pod
  Dánské království, mnoho lidí mluvili dánský a také
  velké kulturní svazky.Myslím,že.je to ráj na zemi,
  až na to počasí.V létě 18-20 stupňů je krásné počasí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here