Teplo a slunce dokáže způsobit problémy nejen dospělým a starým lidem, ale i malým miminkům. Už několikrát bylo prokázáno, že přehřátí děťátka může vyvolat SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců).
To je důvod, proč se rodiče snaží dítě během procházky venku chránit před slunečními paprsky jemnou dekou nebo tenkou gázovou látkou (plenkou).
Ve skutečnosti je to, ale ta nejhorší věc, jakou může rodič udělat: tímto způsobem nesnížíte, ale zvyšujete riziko přehřátí vašeho potomka. Faktem je, že takovým „baldachýnem“ nad kočárkem jen zvyšujete pocitovou teplotu dítěte, čímž se tam vytvoří nebezpečný skleníkový efekt.
K těmto závěrům přišli výzkumníci ze Švédska, který se zabývali komplexním studiem daného problému.
Známý pediatr ze Stockholmu a autor studie Svante Norgen to odůvodnil následovně:
„V dětském kočárku je horko, když ho překryjete látkou. Tento účinek se podobá tomu z termosky. Vzduch v omezeném prostoru cirkuluje pouze velmi sporadicky, pokud vůbec a děťátku se pod takovým „krytem“ dýchá s obtížemi, ale nemmohou vám to říct. “
Aby svou hypotézu mohli prokázat i v praxi, Norgen spolu se svými kolegy provedli skvělý pokus. Prázdný kočárek pro účely experimentu nechali na ulici pod paprsky slunce v době od 11:30 do 13:00.
článek pokračuje na další stránce…