Vysoký krevní tlak je jedním z nejrozšířenějších onemocnění. Má se za to, že jím trpí každý čtvrtý dospělý. Avšak pouze 35 % z nich o svých problémech ví a léčí se. Nicméně léčba léky není řešením, vždyť ty odstraňují pouze symptomy, ale ne samotnou příčinu.

Dnes si s doktorem Alexandrem Jurijevičem Šišoninem popovídáme o tom, jak správně léčit hypertonii. A pomůže nám s tím obličejová a krční gymnastika, která odstraní samu příčinu hypertonie a umožní nám jednou provždy zapomenout na vysoký krevní tlak.

Krční gymnastika doktora Šišonina

Jak vysvětluje sám doktor, svalové spasmy tlačí na cévy, v důsledku čehož se množství krve procházející svalem snižuje. Aby za této situace mozek dostal potřebnou dávku kyslíku, musí vydat signál srdci, aby pumpovalo více krve. Srdce tedy začíná fungovat rychleji, aby přes zúžené cévy dokázalo dopravit k mozku potřebné množství krve a tím dochází ke zvýšení krevního tlaku a rozvoji hypertonie.

Když se pak člověk trpící hypertonií dostane do stresu, jeho krevní tlak se zvýší. Tehdy může dojít k překročení kritické meze a vzniku mrtvice.

„Zbavit se hypertonie je možné dvěma způsoby: pohybem nebo působením na spasmus pomocí masáže. Stává se, že přijde pacient, který trpí zvýšeným krevním tlakem již dlouho, stěžuje si, jak špatně se cítí, vykládá mi, kolik prášků bere … Položím ho na lehátko, prohmatám mu krk a cítím, že je úplně zatuhlý. Když se snažím oblast krční páteře uvolnit, pacienta to bolí. Ale po masáži, už po několika vteřinách, se cítí podstatně lépe. A když mu pak změřím tlak, je v normě.“ Tolik slova doktora Šišonina.

„Každý lék má jiný účel. Některé brání srdci pracovat ve zrychleném režimu. Další zase zrychlují odvádění tekutin z organismu, což také vede ke snížení tlaku. Třetí tabletky pak uklidňují mozek. Čtvrté zlepšují schopnost mozku extrahovat kyslík z krve. Je tedy patrné, že funkcí jakýchkoliv tabletek je odstraňování symptomů, nikoli léčení příčiny.“

Alexandr Jurijevič věří, že pokud budeme žít aktivně, nebudou spasmy vůbec vznikat. Nicméně i již existující problémy lze odstranit s pomocí správné gymnastiky. Za tímto účelem doktor vyvinul celý komplex jednoduchých cviků na krční páteř.

Podle Alexandra Jurijeviče si prováděním těchto cviků nemůžete ublížit. Naopak pravidelné cvičení vám pomůže zbavit se celé řady neduhů. Doktor Šišonin doporučuje provádět gymnastiku všem, kteří trpí bolestmi hlavy, motáním hlavy, nespavostí, poruchami paměti, bolestmi ramenou a krku.

První dva týdny doporučuje doktor provádět gymnastiku každý den. Dále pak pokračovat 2x-3x týdně. Při cvičení si dejte pozor na to, aby vaše záda byla rovná, to je velmi důležité pro správné provedení jednotlivých cviků. Než se naučíte správnou techniku, cvičte raději před zrcadlem. Na každý cvik máte 3 minuty.

článek pokračuje na další stránce…