Jak nepochopitelně nádherná a záhadná dokáže příroda být! Díváš se na rostlinu, považuješ ji za plevel, ale ukáže se, že vše je jinak … Amarant neboli laskavec ocasatý patří do čeledi laskavcovitých druhů, kterých je více než šedesát, pro potravinářské účely jsou však vhodné jen tři z nich. Očím všech chatařů dobře známý květ amarantu v sobě skrývá veliké tajemství!
Morana – slovanská bohyně smrti. Amarant v doslovném překladu znamená „popírající smrt“, počáteční písmeno „a“ v kombinaci s upraveným jménem obávané bohyně jsou základem pro kouzelné slovo odkazující k nesmrtelnosti …
Kdysi byl amarant základní potravinou slovanských národů. Před přijetím reforem za Petra I. se rolníci a další nižší vrstvy obyvatelstva vyznačovali výborným zdravím a dlouhověkostí.
Proč tedy Petr zakázal pěstování téro rostliny a výrobu pečiva z ní? Bohužel to není známo. A je to velká škoda, protože lidstvo tím, že přestalo amarant využívat k potravinářským účelům, hodně ztratilo!
Semena amarantu
Čím více vědci zkoumají tuto rostlinu, tím více se dozvídají zajímavých poznatků. Unikátní vlastnosti semen a amarantového oleje už ve 30. letech XX. století zkoumal také Nikolaj Ivanovič Vavilov, bohužel byly po jeho smrti mnohé jeho práce nenávratně ztraceny. Teprve teď máme možnost se znovu blíže seznámit s tímto přírodním lékem!
ZDRAVÍ PROSPĚŠNÉ VLASTNOSTI AMARANTU
Absolutně všechny části rostliny obsahují olej, škrob, různé typy vitaminů, mikroelementy, pektin, karotin, lysin a minerální soli. V Japonsku si amarantu díky jeho super složení váží stejně jako masa kalamárů!
Semena zázračné rostliny obsahují cenný olej. Pokud se zlehka opraží, jsou velmi chutná a mohou se přidávat do různých jídel. Svou chutí připomínají cedrové oříšky. Semena amarantu se výborně hodí do moučných výrobků, zapékaných jídel, dortů.
článek pokračuje na další stránce…