Neznat pravidla etikety v současném době je velká ostuda. Samozřejmě, můžeme s jistotou říci, že nic není na svém místě a to, co platilo před 50 lety, je již zastaralé. V každé společnosti platí nějaké hranice chování, bez ohledu na skutečnost, že žijeme ve svobodném světě, kde každý rozhoduje o tom, jak bude žít.

Chcete-li uspět a získat si respekt, musíte znát základní pravidla etikety, o kterých vám dnes povíme. Vždyť správné chování dělá dobré vztahy.

Pravidla správné etikety

Nesušte deštník otevřený

Nemělo by se sušit deštník otevřený, když jste v kanceláři, nebo na návštěvě. Je třeba ho složit a dát do speciálního boxu na deštníky, nebo zavěsit. Uděláte tak dobrý dojem na kolegy nebo přátele a budete se vyhýbat překážkám.

Nenoste tašky

Celofánové a papírové tašky jsou povoleny pouze po návratu z nákupu domů. To platí i pro tašky ze značkových butiků. Nosit je pak jako součást kabelky je nezdvořilé.

Muži nenosí dámskou kabelku

Na ulicích se můžeme často vidět mladé, ale i zralé muže, jak nesou dámskou kabelku. Mnozí si mylně myslí, že je to správné, protože to tak dělali ve škole, aby pomohli spolužačce s těžkou aktovkou. Ale není vhodné, aby muž nosil dámskou kabelku. Mimochodem, dámský kabát muž nese jen do doby než si ho žena neoblékne.

Pyžamo a župan není domácí oblečení

Domácí oblečení – to jsou kalhoty, svetr nebo šortky a tričko, nebo lehké šaty. Měly by být pohodlné a slušné. Župan a pyžamo jsou určeny pouze na ranní příchod do koupelny a večer na odchod z koupelny do ložnice.

Kabelku nepokládejte na kolena

Pokud jste na návštěvě nebo v restauraci, nepokládejte kabelku na kolena nebo na bok židle. Malou elegantní kabelku můžete položit na stůl, větší kabelku zavěste na opěradlo nebo položte na podlahu. Pánská aktovka se vždy musí položit na podlahu.

Složte klobouk i rukavice

Ženy nemusí skládat panamský klobouk a rukavičky, když jsou v interiéru, ale nesmějí mít klobouky a palčáky.

článek pokračuje na druhé stránce…