Studie týkající hořčíku
Výzkumník Abrams a Baylorová z fakulty medicíny provedli studii, která sledovala příjem a absorpci hořčíku během dětství.
Výsledek ukázal, že hořčík byl oproti vápníku mnohem efektivnější při udržování zdravé struktury kostí.
Jak uvádí výzkumník Abrams:
„Hořčík ze stravy může být velmi důležitým, ale zatím relativně neuznaným faktorem při mineralizaci kostí u dětí.
Pro zdravý rozvoj dětských kostí je potřebných množství živin a jednou z nich je hořčík. Vápník je sice důležitý, avšak pro děti, jejichž příjem vápníku není příliš nízký, je méně důležitý než hořčík. “
Od té doby kdy byly zjištěny tyto skutečnosti, panují obavy, že vápník se zbytečně silně propaguje jako důležitá látka pro kosti, přičemž hořčík se ani nezmiňuje.
Doporučení rodičům i starším lidem
Z uvedeného důvodu se rodičům doporučuje, aby zajistili svým dětem během dětství dostatečný příjem hořčíku a tím podpořili zdravý růst a vývoj jejich kostí.
Kromě důležitosti u dětí, je hořčík nezbytný i pro zabránění vzniku zvýšené lomivosti kostí u dospělých.
Jedna zpráva od Kathryn M. Rideové a jejích kolegů z Univerzity v Memphisu říká, že starší lidé by se měli snažit cíleně konzumovat více hořčíku.
Ideální poměr hořčíku a vápníku ve stravě by měl být 1: 1. Akceptovatelný je i poměr 1: 2 (1 díl hořčíku ke 2 dílům vápníku). Bohužel, dnes není neobvyklý poměr 10: 1 v neprospěch hořčíku.
To znamená, že zatímco vápník se v těle nachází v hojném množství, hořčík často chybí.
Užívání a dávkování hořčíku
Pokud se poohlížíte po potravinách s vysokým obsahem hořčíku, obraťte se hlavně na tyto: ořechy (vlašské, lískové, pekanové), kakao, semínka a zelenou listovou zeleninu.
Můžete také využít povrchově epsomskou sůl, například do koupele.
Nejlepší je však hořčík užívat vnitřně. Pokud nedokážete zajistit jeho dostatek ve stravě, v úvahu přichází i užívání doplňků stravy.
Ideální denní dávka je 350 mg až 400 mg hořčíku denně pro dospělého člověka. U dětí použijte váhový koeficient. Užívat je můžete buď s jídlem, nebo i na prázdný žaludek.
Přesnou hladinu hořčíku v těle je obtížné zjistit. Je tomu tak proto, že pokud se ho v krvi nachází málo, tělo ho začne odbourávat z kostí.
Z uvedeného důvodu pak krevní test nemusí ukázat jeho nedostatek. Jeho odbouráváním se však kosti stávají křehké.
Proto sledujte svou stravu a zkontrolujte, že pravidelně konzumujete potraviny bohaté na hořčík. To zajistí, že vaše kosti zůstanou zdravé a silné.
Sledujte nás na Facebooku
https://www.facebook.com/vseprozdraviezy/?fref=ts