Dnes je celý svět posedlý gadgetami, smartphony, tablety a jinou digitální technikou. Spolu s nimi proniká na svět i virus digitální demence. To není vtip, ale diagnóza.

V roce 2007 si specialisté všimli, že každým rokem přibývají dětí – představitelé digitální generace, které trpí poruchami pozornosti, ztrátou paměti, nízkým sebeovládáním, kognitivní poruchou a depresemi.

Vliv gadgetů na děti

Studie prokazují, že v mozcích představitelů digitální generace byly pozorovány změny, podobné těm, které se vyskytují po traumatickém poranění mozku nebo při raném stádiu demence – demence, která se vyskytuje až ve stáří.

Je těžké uvěřit, že průměrný sedmiletý Evropan stráví u obrazovky více než jeden rok svého života a 18-letý více než 4 roky.

Říkáte si, že dnes jsou zcela jiné děti? Ano, jsou úplně jiné, ale jejich mozek je stejný jako byl před 1000 lety – 100 miliard neuronů, který je spojen s desítkami tisíc podobných druhů.

Mozek je třeba rozvíjet a krmit. Všechny naše myšlenky, akce, řešit složité problémy a hluboké reflexe zanechávají stopy na našem mozku. „Nic nemůže nahradit to, co děti dostanou z vlastního, svobodného a nezávislého myšlení, když oni zkoumají fyzický svět a jsou konfrontovány s něčím novým,“ říká britská profesorka psychologie Tanya Byron.

Budete šokováni, ale od roku 1970 se poloměr aktivity dětí (prostor kolem domu, kde děti mohou volně prozkoumávat svět) klesl o 90%. Svět se zmenšil na obrazovku smartphonu. Děti zapomněly, a co je ještě horší, prostě neví, co je to – běžet v dešti, pouštět lodičky, šplhat na stromy a popovídat si s kamarádem.

Oni sedí celé hodiny připoutáni k smartphonu. Ale vždyť je třeba rozvíjet své svaly, znát rizika, která na ně číhají ve světě a stejně komunikovat se svými přáteli.

Je úžasné, jak rychle se formuloval zcela nový typ prostředí, kde chuť, vůně a dotek nejsou stimulovány, když větší část dne prosedíme u obrazovky a ne procházkou na čerstvém vzduchu“ říká Susana Grinfild. Rozhodně si máme z čeho dělat starosti.

Mozek se formuje, když jsou vnější podněty a čím je jich více, tím je to pro mozek lepší. Proto je velmi důležité, aby děti poznávaly svět fyzicky a ne virtuálně. To je potřebné pro růst mozku, jako tomu bylo i před 1000 lety.

článek pokračuje na druhé stránce….