Každým dnem přibývá počet lidí s kardiovaskulárními onemocněními. Rovněž se zvyšuje i počet úmrtí související s komplikacemi, jako jsou srdeční infarkt či mozková mrtvice.

Jedním z hlavních rizik vzniku kardiovaskulárních onemocnění jsou ucpané cévy. Ty totiž přenášejí krev s kyslíkem a výživnými látkami do celého těla.

Zdravé cévy jsou pružné, silné, elastické a neobsahují žádné usazeniny. Když se však v cévách vytvoří tuky, cholesterol nebo jiné látky, mohou se ucpat a následně zúžit nebo ztvrdnout.

Tento stav, který způsobuje snížení krevního průtoku cévami, se nazývá ateroskleróza.

K ucpání cév nedojde přes noc. Jejich blokace nastává v průběhu delšího času. Na vzniku tohoto onemocnění se ve velké míře podílí i strava a celkový životní styl.

Dobrou zprávou je, že pomocí některých zdravých potravin můžete předejít ucpání cév a dalším doprovodným onemocněním.

Dnes vám prozradíme 12 nejúčinnějších potravin, se kterými si pročistíte své cévy od usazeného cholesterolu:

1) Česnek

Skvělým přírodním čistícím prostředkem na cévy je česnek. Je bohatý na antioxidanty, které brání působení volných radikálů stojících za vznikem srdečních onemocnění a ucpaných cév.

Pravidelná konzumace česneku snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi. Rozšiřuje také krevní cévy, zlepšuje krevní oběh a pomáhá předcházet kornatění tepen.

Studie z roku 2016, publikovaná v časopise Výživa, uvádí, že extrakt z česneku pomáhá snižovat objem povlaku v koronární artérii u pacientů s metabolickým syndromem.

Konzumujte 1 až 2 čerstvé stroužky česneku každé ráno spolu s jiným jídlem, protože sám o sobě může podráždit žaludek.

Je vhodné ho přidávat i do polévek, salátových dresinků, či různých jídel.

Po zahřátí však část svých účinků ztrácí, proto uvařeného česneku je třeba zkonzumovat o něco více než surového, abyste dosáhli stejného účinku.

2) Granátová jablka

Granátová jablka mají vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle. Pomáhají také snižovat tukové usazeniny v tepnách, čímž předcházejí vážným zdravotním problémům, jako je ateroskleróza.

Toto ovoce také stimuluje tvorbu oxidu dusnatého v těle, který udržuje vaše cévy průchodné a zabezpečuje zdravé proudění krve.

Zabraňuje také tvorbě povlaků a krevních sraženin v cévách.

Studie z roku 2004, zveřejněná v časopise Klinická výživa, uvádí, že u pacientů se zúženými věnčitými tepnami, kteří pili šťávu z granátového jablka během tří let, došlo k nápravě tloušťky tepen, ke snížení krevního tlaku a snížení hladiny špatného cholesterolu (LDL).

Studie z roku 2013 zveřejněna v časopise Ateroskleróza uvádí, že extrakt z granátového jablka působí proti ateroskleróze, protože snižuje oxidační stres a zánět ve stěnách cév.

Konzumujte 1 až 2 granátová jablka denně. Stejně můžete vypít 1 sklenici šťávy z granátových jablek denně.

3) Zelený čaj

Zelený čaj – především zelený čaj Matcha bohatý na výživné látky – má vysoký obsah katechinů, antioxidačních rostlinných fenolů, které brání vstřebávání cholesterolu během trávení.

Vychutnejte si jeden nebo dva šálky zeleného čaje denně, abyste si zlepšili hladinu krevních lipidů a pomohli snížit ucpání cév.

Zelený čaj také přirozeně posiluje metabolismus, díky čemuž vám pomůže snadněji zhubnout a podpořit kardiovaskulární zdraví.

4) Špenát

Tato chutná a výživná listová zelenina má mnohé zdravotní přínosy. Tím nejdůležitějším je to, že udržuje zdraví srdce.

Špenát je bohatým zdrojem oxidu dusnatého, který tepny chrání před kornatěním, usazeninami a srážením krve.

Studie z roku 2015, publikovaná ve Výzkumu pro klinickou výživu, uvádí, že 7 denní konzumace špenátu, může pomoci snížit ztuhlost cév.

Navíc, díky jeho vysokému obsahu vitamínů A a C pomáhá předcházet tomu, aby se škodlivý LDL cholesterol nalepil na stěny cév, a tím snižuje riziko vzniku aterosklerózy.

Špenát má také vysoký obsah draslíku a kyseliny listové, které se považují za dvě nejdůležitější látky bojující proti vysokému cholesterolu a krevnímu tlaku.

Konzumujte alespoň 1/2 šálku špenátu denně. Tuto zeleninu si můžete vychutnat i v salátech, polévkách, v šťávách nebo smoothies.

5) Chřest

Chřest přirozeně čistí vaše cévy. Snižuje krevní tlak a předchází vzniku krevních sraženin.

Vitaminy skupiny B, především vitamín B6, pomáhají snížit hladinu homocysteinu (aminokyseliny spojené s onemocněním srdce) a hladinu C-reaktivního proteinu (zánětlivého markeru).

Studie z roku 2005 zveřejněna v časopise Cirkulace uvádí, že zvýšené hladiny homocysteinu naznačují zvýšené riziko onemocnění koronárních artérií a krevních sraženin v tepnách a žilách.

Chřest je účinný při snížení hladin homocysteinu, protože má vysoký obsah kyseliny listové a vitamínů B6 a B12.

Stejně tak stimuluje tvorbu glutathionu v těle. Jde o antioxidant, který bojuje proti zánětům a zabraňuje poškození v důsledku oxidace, která může vést k ucpání nebo zablokování cév.

Navíc vitamín K v chřestu zabraňuje kornatění tepen a udržuje vápník mimo arteriální obložení.

Tuto chutnou zeleninu konzumujte pravidelně a co nejvíce. Můžete si ji připravit jako předkrm nebo přílohu.

6) Avokádo

Avokádo obsahuje vysoké množství zdravých tuků a jiných výživných látek, které snižují škodlivý LDL cholesterol.

Zdravý HDL cholesterol pomáhá udržovat tepny čisté.

Studie z roku 1996 publikována v časopisu Lékařský výzkum uvádí, že vysoká hladina mononenasycených mastných kyselin v avokádu může zlepšit tukové profily u zdravých pacientů, ale zejména u pacientů s vysokým cholesterolem, dokonce i když trpí izolovanou hypertriglyceridemií – zvýšená koncentrace triglyceridů při normální koncentraci celkového cholesterolu.

I vitamín E v avokádu předchází oxidaci cholesterolu. Obsahuje také kyselinu listovou (vitamin B9), která snižuje hladinu homocysteinu v krvi spolu s draslíkem. Ten je zase vhodný na snižování krevního tlaku.

Konzumujte 1/2 avokáda denně. Můžete ho dokonce použít jako zdravou náhradu za máslo na chléb či toast nebo smetanu. Je výbornou přísadou do různých pomazánek.

článek pokračuje na druhé stránce….