Cibule určitě nechybí v žádné domácnosti. Ačkoli ne každý má tuto zeleninu v oblibě, ale určitě každý ví, jak je užitečná, obsahuje mnoho vitamínů a navíc zabíjí mikroby.

Bohužel, obvykle se z cibule použije z 30 až 40%. To nejužitečnější, co dokáže léčit řadu nemocí jde do odpadkového koše. Jedná se právě o cibulovou slupku, která, jak se ukázalo, obsahuje více stopových prvků než samotná cibule.

Užitečné vlastnosti cibule

Ačkoli tato zelenina nás vždy rozpláče, může se stát neocenitelným pomocníkem ve stovkách případů. Budete překvapeni, na co všechno vám cibule přijde vhod!

1) Využití cibulové slupky ve vaření

Cibulová slupka obsahuje silný rostlinný pigment nazývaný kvercetin, který snižuje krevní tlak a pomáhá zabránit ucpávání tepen.

Není jedlá, ale lze ji jednoduše přidat do polévky nebo guláše. Polévce dodá bohatou barvu a úžasné aroma, a pokud přidáte i houby – je to dobrota! Doporučuji vyzkoušet.

Studie ukazují, že cibulové slupky obsahují hodně vlákniny. Jejich přidávání do potravin pomáhá snižovat riziko mnoha nemocí, jako je rakovina tlustého střeva, obezita a cukrovka.

2) Cibulový čaj

Chcete-li si připravit čaj podle klasické receptury, potřebujete slupky z 3-4 středně velkých cibulí, které zalijete 0,5 litrem vroucí vody. Nechte louhovat přibližně 30 minut.

Nápoj postupně bude získávat charakteristickou barvu čaje. Navíc pokud důkladně odstraníte slupky, lidé si budou jistý obsahem v čajníku – černým čajem.

3) Cibule v každodenním životě

Spolu s množstvím léčivých vlastností jsou cibulové slupky a cibule spolehlivými a ekonomickými pomocníky v každodenním životě. Jedná se o absolutně bezpečné hnojivo pro pokojové rostliny. Stačí polít květiny vývarem z cibulových slupek, a ožijí vám před očima.

Díky baktericidnímu účinku jsou cibulové slupky nepostradatelné při práci na zahradě. Zabíjejí patogenní mikroflóru v půdě, pomáhají v boji proti škůdcům.

Cibulové slupky jsou také nejefektivnějším prostředkem pro zimní skladování zeleniny. Navíc cibulové slupky mohou být použity také jako barvivo na potraviny, tkaniny a vlnu.

článek pokračuje na další stránce…