Levandule je jednou z nejoblíbenějších aromatických bylinek, která nabízí působivé výhody a úžasné léčebné vlastnosti, které uklidňují naše smysly.

Tato bylinka je malý keř, 60-120 cm vysoký, se stálezelenými listy a krásnými fialově modrými květy. Nejlépe roste ve slunečných, otevřených oblastech a dává přednost dobře odvodněné, lehce sladké půdě.

Nálev z květu levandule se přidává do koupele – již v antickém Římě ji přidávali do koupele (latinské lavare znamená mýt, umývat se). Levandule se také vkládá mezi oblečení v šatníku, které krásně provoní a zároveň odpuzuje šatní moly. Uplatní se v kosmetickém průmyslu (vonné oleje, parfémy).

Používá se i v kuchyni, hlavně ve Francii, Španělsku, Itálii je jednou ze součástí provensálského koření.

Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak. Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek.

Léčivý olej levandule je jedním z nejúčinnějších léčivých olejů s asi 150 aktivními složkami, které poskytují silné detoxikační, sedativní, antidepresivní, protizánětlivé, antifungální, antiseptické, antibakteriální, antimikrobiální, antispazmodické, analgetické a hypotenzní vlastnosti.

článek pokračuje na další stránce…